ECS-160-18-33-AEM-TR
Manufacturer
ECS Inc.Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, No Lead
Request for Quotation
ECS-160-18-33-AEM-TR
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
16 MHz ±25ppm Crystal 18pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
ECS-160-18-33-AEM-TR
| Category | Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals - |
| Manufacturer | ECS Inc. |
| Series | ECX-32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | MHz Crystal |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| Frequency Tolerance | ±25ppm |
| Load Capacitance | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.031" (0.80mm) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD | CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD | CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD | CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD |