ECS-300-18-30-JGN-TR
ECS-300-18-30-JGN-TR
ECS-300-18-30-JGN-TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECS-300-18-30-JGN-TR
  • Manufacturer
    ECS Inc.
  • Description
    CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-SMD, No Lead
  • Delivery Services
30 MHz ±20ppm Crystal 18pF 30 Ohms 2-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECS-300-18-30-JGN-TR
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-53
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 30 MHz
Frequency Stability ±30ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number ECS-300-18-30-JEM-TR ECS-300-18-30-JEM-TR ECS-300-18-30-JGN-TR ECS-300-18-30B-AGN-TR
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD CRYSTAL 30.0000MHZ 18PF SMD