ECS-32-17-1X
ECS-32-17-1X
ECS-32-17-1X
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECS-32-17-1X
  • Description
    CRYSTAL 3.2768MHZ 17PF TH
  • Package
    HC-49/U
  • Delivery Services
3.2768 MHz ±30ppm Crystal 17pF 120 Ohms HC-49/U
Quick Inquiry
ECS-32-17-1X
Manufacturer ECS Inc.
Series HC-49UX
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 3.2768 MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±30ppm
Load Capacitance 17pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case HC-49/U
Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max) 0.530" (13.46mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ECS-32-17-1 ECS-32-17-1 ECS-32-17-1X ECS-320-10-30B-CKM-TR
Part Number ECS-32-17-1 ECS-32-17-1 ECS-32-17-1X ECS-320-10-30B-CKM-TR
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 3.2768MHZ 17PF TH CRYSTAL 3.2768MHZ 17PF TH CRYSTAL 3.2768MHZ 17PF TH CRYSTAL 32.0000MHZ 10PF SMD