ECS-MPI4040R1-R47-R
ECS-MPI4040R1-R47-R
ECS-MPI4040R1-R47-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECS-MPI4040R1-R47-R
  • Manufacturer
    ECS Inc.
  • Description
    FIXED IND 470NH 5.2A 24 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
470 nH Shielded Inductor 5.2 A 24mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
ECS-MPI4040R1-R47-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer ECS Inc.
Series ECS-MPI4040
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 470 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.2 A
Current - Saturation (Isat) 11.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ECS-MPI4040R1-R47-R ECS-MPI4040R1-100-R ECS-MPI4040R1-100-R ECS-MPI4040R1-1R0-R
Part Number ECS-MPI4040R1-R47-R ECS-MPI4040R1-100-R ECS-MPI4040R1-100-R ECS-MPI4040R1-1R0-R
Manufacturer ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc. ECS Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FIXED IND 470NH 5.2A 24 MOHM SMD FIXED IND 10UH 1.2A 444 MOHM SMD FIXED IND 10UH 1.2A 444 MOHM SMD FIXED IND 1UH 3.7A 48 MOHM SMD