ECX-H22BN-27.000
ECX-H22BN-27.000
ECX-H22BN-27.000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECX-H22BN-27.000
  • Manufacturer
    ECS Inc.
  • Description
    XTAL OSC XO 27.0000MHZ HCMOS SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SMD, No Lead
  • Delivery Services
27 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 2.5V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECX-H22BN-27.000
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Oscillators -
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-H ECSpressCON™
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 27 MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 40mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)