ECX-H35BN-62.500
ECX-H35BN-62.500
ECX-H35BN-62.500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECX-H35BN-62.500
  • Description
    XTAL OSC XO 62.5000MHZ HCMOS SMD
  • Delivery Services
62.5 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECX-H35BN-62.500
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-H ECSpressCON™
Packaging Strip
Type XO (Standard)
Frequency 62.5 MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 40mA
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)