ECX-L35BN-16.000
ECX-L35BN-16.000
ECX-L35BN-16.000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ECX-L35BN-16.000
  • Description
    XTAL OSC XO 16.0000MHZ LVDS SMD
  • Delivery Services
16 MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ECX-L35BN-16.000
Manufacturer ECS Inc.
Series ECX-L ECSpressCON™
Packaging Strip
Type XO (Standard)
Frequency 16 MHz
Function Enable/Disable
Output LVDS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 18mA
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)