EFDKA1CJ305E072LH
EFDKA1CJ305E072LH
EFDKA1CJ305E072LH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EFDKA1CJ305E072LH
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    CAP EFDKA 1200VDC 3UF J 2LEADS
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
3 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
EFDKA1CJ305E072LH
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series EFDKA
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 3 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1200V (1.2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Ratings AEC-Q200
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 mOhms