EK1V681MP51316E
EK1V681MP51316E
EK1V681MP51316E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EK1V681MP51316E
  • Manufacturer
    Chinsan (Elite)
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EK1V681MP51316E
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chinsan (Elite)
Series EK
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.9 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 35 mOhms