EKMH101VSN272MR45T
EKMH101VSN272MR45T
EKMH101VSN272MR45T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMH101VSN272MR45T
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
2700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 92mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMH101VSN272MR45T
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series KMH
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.88 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.456 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)