EL1111530000G
EL1111530000G
EL1111530000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EL1111530000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK HDR 11POS 90DEG 3.5MM
  • Delivery Services
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Quick Inquiry
EL1111530000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series EL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number EL
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Number of Levels 1
Pitch 0.138" (3.50mm)
Header Orientation 90°, Right Angle
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Copper
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length 0.126" (3.20mm)
Insulation Height 0.295" (7.50mm)
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V