ELVH13500
ELVH13500
ELVH13500
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ELVH13500
  • Manufacturer
    Amphenol PCD
  • Description
    TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.81MM
  • Delivery Services
13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Quick Inquiry
ELVH13500
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol PCD
Series ELVH
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Base Product Number ELVH135
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Number of Levels 1
Pitch 0.150" (3.81mm)
Header Orientation Vertical
Plug Wire Entry -
Termination Style Solder
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG -
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Black
Operating Temperature 125°C
Contact Mating Finish Tin
Features -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size -
Torque - Screw -
Wire Strip Length -
Contact Material Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Insulation Height 0.360" (9.14mm)
Current - UL 12 A
Voltage - UL 300 V
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ELVH13500E ELVH13100 ELVH13100E ELVH131G0
Part Number ELVH13500E ELVH13100 ELVH13100E ELVH131G0
Manufacturer Amphenol PCD Amphenol PCD Amphenol PCD Amphenol PCD
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description .150"/3.81MM VERT HDR CLOSED END TERM BLOCK HDR 13POS 3.81MM .150"/3.81MM R/A HDR CLOSED ENDS .150"/3.81MM R/A HDR CLOSED ENDS