ELXG350VSN123MA40S
ELXG350VSN123MA40S
ELXG350VSN123MA40S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ELXG350VSN123MA40S
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
12000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
ELXG350VSN123MA40S
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series LXG
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 12000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.564 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance 30 mOhms