EPG300-1012-CK
Manufacturer
Bel Power SolutionsDescription
POWER SUPPLY EPG300-1012-CK
Request for Quotation
EPG300-1012-CK
lmages are for reference only.EPG300-1012-CK
POWER SUPPLY EPG300-1012-CK
Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
EPG300-1012-CK
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters - |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Series | EPG300 (300W) |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 6 | - |
| Current - Output 1 | 20.84 A |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Efficiency | 94% |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.47" L x 2.56" W x 2.17" H (113.5mm x 65.0mm x 55.1mm) |
| Current - Output 5 | - |
| Power (Watts) | 140W (250 Forced Air) |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input |
| Standard Number | 62368-1 |
| Base Product Number | - |
| Current - Output 6 | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | EPG300-1012-CKF | EPG300-1012 | EPG300-1012-L | EPG300-1012-U |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Series | EPG300 (300W) | EPG300 (300W) | EPG300 (300W) | EPG300 (300W) |