EPG300-1024-CK
EPG300-1024-CK
EPG300-1024-CK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EPG300-1024-CK
  • Description
    POWER SUPPLY EPG300-1024-CK
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
EPG300-1024-CK
Manufacturer Bel Power Solutions
Series EPG300 (300W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 12.5 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 4 kV
Efficiency 94%
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.47" L x 2.56" W x 2.17" H (113.5mm x 65.0mm x 55.1mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 200W (300 Forced Air)
Features Adjustable Output, PFC, Universal Input
Standard Number 62368-1
Base Product Number -
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute EPG300-1024-CKF EPG300-1024 EPG300-1024-L EPG300-1024-U
Part Number EPG300-1024-CKF EPG300-1024 EPG300-1024-L EPG300-1024-U
Manufacturer Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions Bel Power Solutions
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Series EPG300 (300W) EPG300 (300W) EPG300 (300W) EPG300 (300W)