ER1025-95JM
ER1025-95JM
ER1025-95JM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ER1025-95JM
  • Manufacturer
    Delevan
  • Description
    FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
110 nH Unshielded Molded Inductor 1.27 A 90mOhm Max Axial
Quick Inquiry
ER1025-95JM
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Delevan
Series ER1025
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Type Molded
Material - Core Phenolic
Inductance 110 nH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 1.27 A
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 640MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH FIXED IND 110NH 1.27A 90 MOHM TH