ER10M270KM
Request for Quotation
ER10M270KM
lmages are for reference only.ER10M270KM
Delivery Services
270 nH Unshielded Molded Inductor 960 mA 160mOhm Max Axial
ER10M270KM
| Material - Core | Phenolic |
| Inductance | 270 nH |
| Tolerance | ±10% |
| Current Rating (Amps) | 960 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 160mOhm Max |
| Q @ Freq | 33 @ 25MHz |
| Frequency - Self Resonant | 430MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 25 MHz |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm) |