ER10M470KP
ER10M470KP
ER10M470KP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ER10M470KP
  • Delivery Services
470 nH Unshielded Molded Inductor 650 mA 350mOhm Max Axial
Quick Inquiry
ER10M470KP
Material - Core Phenolic
Inductance 470 nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 650 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 330MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.42mm x 6.35mm)