EZ2051520000G
EZ2051520000G
EZ2051520000G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EZ2051520000G
  • Manufacturer
    Amphenol Anytek
  • Description
    TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM
  • Delivery Services
20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Quick Inquiry
EZ2051520000G
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Headers-Plugs and Sockets
Manufacturer Amphenol Anytek
Series EZ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Base Product Number EZ20
Type Plug, Female Sockets
Number of Positions 20
Positions Per Level 20
Number of Levels 1
Pitch 0.200" (5.08mm)
Header Orientation -
Plug Wire Entry 180°
Termination Style Screw
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Voltage - IEC -
Wire Gauge or Range - AWG 12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm² -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish Tin
Features Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Ingress Protection -
Screw Size M3
Torque - Screw 0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Wire Strip Length 7-8mm
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Contact Tail Length -
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Current - UL 15 A
Voltage - UL 300 V