F1857RD1000
Manufacturer
Sensata-CrydomDescription
DIODE MODULE GP 1000V 55A MODULE
Request for Quotation
F1857RD1000
lmages are for reference only.F1857RD1000
Delivery Services
Diode Array 1 Pair Series Connection 1000 V 55A (DC) Chassis Mount Module
F1857RD1000
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Diode Configuration | 1 Pair Series Connection |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 55A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4 V @ 165 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 125°C |