F1B1-383812-1R0M
F1B1-383812-1R0M
F1B1-383812-1R0M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    F1B1-383812-1R0M
  • Manufacturer
    Signal Transformer
  • Description
    FIXED IND 1.0UH 2.3A 64 MOHM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 64Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
F1B1-383812-1R0M
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Signal Transformer
Series F1B1-383812
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.3 A
Current - Saturation (Isat) 2.7A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 64Ohm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)