FA20X8R1E475KRU00
FA20X8R1E475KRU00
FA20X8R1E475KRU00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FA20X8R1E475KRU00
  • Description
    CAP CER 4.7UF 25V X8RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R Radial
Quick Inquiry
FA20X8R1E475KRU00
Series FA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X8R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)