FCD-630MA
FCD-630MA
FCD-630MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FCD-630MA
  • Manufacturer
    OptiFuse
  • Description
    FUSE CERM 630MA 250VAC 250VDC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm
  • Delivery Services
630 mA 250 V AC 250 V DC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Quick Inquiry
FCD-630MA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer OptiFuse
Series FCD
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 630 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 250 V
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Melting I²t 0.0672
Approval Agency IEC 60127
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)