FFC2A33-35-T-R
FFC2A33-35-T-R
FFC2A33-35-T-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FFC2A33-35-T-R
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    CONN FFC VERT 35POS 0.5MM SMD
  • Delivery Services
35 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Quick Inquiry
FFC2A33-35-T-R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer GCT
Series FFC2A33
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions 35
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.177" (4.50mm)
Locking Feature Slide Lock
Cable End Type Tapered
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Tin
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating 30V
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.2A