FFC3B11-30-T
FFC3B11-30-T
FFC3B11-30-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FFC3B11-30-T
  • Manufacturer
    GCT
  • Description
    CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
  • Delivery Services
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
FFC3B11-30-T
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer GCT
Series FFC3B11
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Top
Number of Positions 30
Pitch 0.039" (1.00mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.098" (2.50mm)
Locking Feature Slide Lock
Cable End Type Tapered
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Tin
Housing Material Thermoplastic
Actuator Material Thermoplastic
Features Solder Retention
Voltage Rating 50V
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.4A