FG28C0G2E222JNT00
FG28C0G2E222JNT00
FG28C0G2E222JNT00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FG28C0G2E222JNT00
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 2200PF 250V C0G RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
2200 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
FG28C0G2E222JNT00
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series FG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Lead Style Formed Leads - Kinked
Failure Rate -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FG28C0G2E222JNT00 FG28C0G2E222JNT06 FG28C0G2E221JNT00 FG28C0G2E221JNT06
Part Number FG28C0G2E222JNT00 FG28C0G2E222JNT06 FG28C0G2E221JNT00 FG28C0G2E221JNT06
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 2200PF 250V C0G RADIAL CAP CER 2200PF 250V C0G RADIAL CAP CER 220PF 250V C0G RADIAL CAP CER 220PF 250V C0G RADIAL