FK11X7R1A226MR020
FK11X7R1A226MR020
FK11X7R1A226MR020
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK11X7R1A226MR020
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 22UF 10V X7R RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
22 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
FK11X7R1A226MR020
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series FK
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)