FK14X7R2A152KN006
FK14X7R2A152KN006
FK14X7R2A152KN006
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FK14X7R2A152KN006
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
FK14X7R2A152KN006
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer TDK Corporation
Series
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr TDK Corporation
Series FK
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)