FKP4G001004B00KSSD
FKP4G001004B00KSSD
FKP4G001004B00KSSD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FKP4G001004B00KSSD
  • Manufacturer
    WIMA
  • Description
    CAP FILM 100PF 10% 400VDC RAD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
100 pF Film Capacitor 250V 400V Polypropylene (PP) Radial
Quick Inquiry
FKP4G001004B00KSSD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer WIMA
Series -
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)