FM31X471K251ECG
FM31X471K251ECG
FM31X471K251ECG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FM31X471K251ECG
  • Description
    CAP CER 1206 X7R 470PF 10% 250V
  • Delivery Services
470 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
FM31X471K251ECG
RoHS Status
Capacitance 470 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)