FM455K0000S114
Manufacturer
TGSDescription
455K SMD FILTER 4 PADS GDT
Datasheet
DatasheetPackage
4-SMD, J-Lead
Request for Quotation
FM455K0000S114
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
455kHz Center AM Ceramic Filter 15 kHz 1.5kOhm 4-SMD, J-Lead
FM455K0000S114
| Category | Filters - Ceramic Filters - |
| Manufacturer | TGS |
| Series | CFTC W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, J-Lead |
| Frequency | 455kHz Center |
| Impedance | 1.5kOhm |
| Bandwidth | 15 kHz |
| Insertion Loss | 6dB |
| Filter Type | AM |
| Size / Dimension | 0.472" L x 0.295" W (12.00mm x 7.50mm) |
| Height (Max) | 0.130" (3.30mm) |