FR01FR16P-W-S
FR01FR16P-W-S
FR01FR16P-W-S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FR01FR16P-W-S
  • Manufacturer
    NKK Switches
  • Description
    SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
  • Delivery Services
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 5VDC
Quick Inquiry
FR01FR16P-W-S
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer NKK Switches
Series FR01
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit Hexadecimal
Number of Positions 16
Current Rating (Amps) 100mA
Voltage Rating 5VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.150" (3.81mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Body Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length 0.394" (10.00mm)