FRS300BA50
FRS300BA50
FRS300BA50
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FRS300BA50
  • Manufacturer
    SanRex Corporation
  • Description
    DIODE GEN PURP 500V 300A
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
Diode 500 V 300A Chassis Mount
Quick Inquiry
FRS300BA50
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers
Manufacturer SanRex Corporation
Series -
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 mA @ 500 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Base Product Number -
Grade -
Qualification -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DIODE GP 600V 25A TO247AC DIODE GP 800V 500MA DO219AB DIODE GEN PURP 1KV 5A DO214AB DIODE GEN PURP 200V 2A DO15