FSA-600MA
FSA-600MA
FSA-600MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FSA-600MA
  • Manufacturer
    OptiFuse
  • Description
    FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
  • Delivery Services
600 mA 250 V AC DC Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Quick Inquiry
FSA-600MA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer OptiFuse
Series FSA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Glass
Current Rating (Amps) 600 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Melting I²t 0.213
Approval Agency cULus, UL 248
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Color -
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Base Product Number FSA
DC Cold Resistance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FSA-1.5A FSA-1.6A FSA-100MA FSA-10A
Part Number FSA-1.5A FSA-1.6A FSA-100MA FSA-10A
Manufacturer OptiFuse OptiFuse OptiFuse OptiFuse
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG