Part Number
FX26-40S-1SV18
Manufacturer
Hirose Electric Co LtdDescription
INTERCONNECT RECTANGULAR
Datasheet
DatasheetPackage
-
In Stock
12,873 piece(s)
Unit Price
Please Contact Us
Lead Time
Can Ship Immediately
Request for Quotation

FX26-40S-1SV18
lmages are for reference only.FX26-40S-1SV18
INTERCONNECT RECTANGULAR
Datasheet-
12,873 piece(s)
Please Contact Us
Can Ship Immediately
Request for Quotation
Payment Methods

Delivery Services

40 Position Connector Receptacle, Floating Surface Mount Gold
FX26-40S-1SV18

| Category | Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Arrays-Edge Type-Mezzanine Board to Board |
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd |
| Series | FX26 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | |
| Connector Type | Receptacle, Floating |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | - |
| Mated Stacking Heights | 18mm, 23mm |
| Height Above Board | 0.579" (14.70mm) |
| Base Product Number | - |

| Product Attribute | ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Part Number | FX26-40S-1SV20 | FX26-20P-1SV | FX26-20S-1SV20 | FX26-30P-1SV |
| Manufacturer | Hirose Electric Co Ltd | Hirose Electric Co Ltd | Hirose Electric Co Ltd | Hirose Electric Co Ltd |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | CONN RCPT 1MM VERT SMD 40POS | Interconnect Rectangular | Interconnect Rectangular | CONN HDR 1MM VERT SMD 30POS |
| Series | FX26 | FX26 | FX26 | FX26 |
| Packaging | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT) |

Recommended Products














| Delivery Time | In-stock items can be shipped within 24 hours. Some parts will be arranged for delivery within 1-2 days from the date all items arrive at our warehouse. And Orwintech ships order once a day at about 17:00, except Sunday. Once the goods are shipped, the estimated delivery time depends on the shipping methods and Delivery destination. The table below shows are the logistic time for some common countries. |
| Delivery Cost | Use your express account for shipment if you have one. Use our account for the shipment. Refer to the table below for the approximate charges. (Different time frame / countries / package size has different price.) |
| Delivery Method | Global Common Shipment by DHL / UPS / FedEx / TNT / EMS / SF we support. Others more shipping ways, please get in touch with us. |

| Region | Country | Logistic Time(Day) |
| America | United States | 5 |
| Brazil | 7 | |
| Europe | Germany | 5 |
| United Kingdom | 4 | |
| Ltaly | 5 | |
| Oceania | Australia | 6 |
| New Zealand | 5 | |
| Asia | India | 4 |
| Japan | 4 | |
| Middle East | Israel | 6 |

| Shipment charges(KG) | Reference DHL(USD$) |
| 0.00kg-1.00kg | USD$30.00 - USD$60.00 |
| 1.00kg-2.00kg | USD$40.00 - USD$80.00 |
| 2.00kg-3.00kg | USD$50.00 - USD$100 |