FZ105M050HCHTA
FZ105M050HCHTA
FZ105M050HCHTA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FZ105M050HCHTA
  • Manufacturer
    Aillen
  • Description
    CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2.9Ohm 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
FZ105M050HCHTA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Aillen
Series FZ
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.9Ohm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 60 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)