G125-MH116M3-04AD000P
G125-MH116M3-04AD000P
G125-MH116M3-04AD000P
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G125-MH116M3-04AD000P
  • Description
    HDR MALE R/A 4PWR + 16SIGNAL
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 (16 + 4 Power) position 0.049" (1.25mm)
Quick Inquiry
G125-MH116M3-04AD000P
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Harwin Inc.
Series Gecko MT Reverse Fix
Packaging Strip
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Header
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions 20 (16 + 4 Power)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Number of Positions Loaded All
Style Board to Board or Cable
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Screw Lock
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.208" (5.30mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Material Beryllium Copper, Phosphor Bronze
Insulation Material Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Features Jackscrews, Mating Flange, Polarizing Key
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Insulation Color Green
Current Rating (Amps) 2A, 10A