G3VM-201G
G3VM-201G
G3VM-201G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G3VM-201G
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    SSR RELAY SPST-NO 50MA 0-200V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SOP (0.173", 4.40mm)
  • Delivery Services
Solid State SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.173", 4.40mm)
Quick Inquiry
G3VM-201G
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Solid State Relays SSR -
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series G3VM
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, DC
Voltage - Input 1.15VDC
Voltage - Load 0 V ~ 200 V
Load Current 50 mA
Termination Style Gull Wing
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package 4-SOP
Approval Agency -
Grade -
Qualification -
Base Product Number G3VM-20
On-State Resistance (Max) 50 Ohms