G4W-1112P-US-TV8-HP-DC18
G4W-1112P-US-TV8-HP-DC18
G4W-1112P-US-TV8-HP-DC18
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G4W-1112P-US-TV8-HP-DC18
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 18V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
G4W-1112P-US-TV8-HP-DC18
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series G4W
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 15 A
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 3750VA, 1875W
Coil Current 44.4 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 14.4 VDC
Must Release Voltage 1.8 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CSA, TUV, UR, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 405 Ohms
Base Product Number G4W-111
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 100V RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V