G5V-2-FDDC12
G5V-2-FDDC12
G5V-2-FDDC12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G5V-2-FDDC12
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Quick Inquiry
G5V-2-FDDC12
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Signal Relays-Up to 2 Amps -
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series G5V-2
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 2 A
Switching Voltage 125VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching -
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operate Time 7 ms
Release Time 3 ms
Operating Temperature -25°C ~ 65°C
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Approval Agency CSA, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Base Product Number G5V-2
Coil Current 41.7 mA
Coil Resistance 288 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute G5V-2-DC3 G5V-2-H DC12 G5V-2-H DC24 G5V-2-H DC5
Part Number G5V-2-DC3 G5V-2-H DC12 G5V-2-H DC24 G5V-2-H DC5
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V