G7L-2A-P AC200/240
G7L-2A-P AC200/240
G7L-2A-P AC200/240
lmages are for reference only.
  • Part Number
    G7L-2A-P AC200/240
  • Manufacturer
    Omron Electronics Inc-EMC Div
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 240V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
G7L-2A-P AC200/240
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div
Series G7L
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 240VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 250VAC - Max
Load - Max Switching 5000VA
Coil Current 10.2 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 150 VAC
Must Release Voltage 36 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Contact Material Silver Alloy
Approval Agency CSA, TUV, UR
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 21 kOhms
Base Product Number G7L-2A
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 6V RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V