GC080N65QF
GC080N65QF
GC080N65QF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GC080N65QF
  • Manufacturer
    Goford Semiconductor
  • Description
    MOSFET N-CH 650V 50A TO-247
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    TO-247-3
  • Delivery Services
N-Channel 650 V 50A (Tc) 298W (Tc) Through Hole TO-247
Quick Inquiry
GC080N65QF
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Transistors - FETs-MOSFETs
Manufacturer Goford Semiconductor
Series -
Packaging Tube
RoHS Status RoHS Compliant
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4900 pF @ 380 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 298W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Package / Case TO-247-3
Base Product Number -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V