GDA-800MA
GDA-800MA
GDA-800MA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GDA-800MA
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    5mm x 20mm
  • Delivery Services
800 mA 250 V AC DC Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Quick Inquiry
GDA-800MA
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series GDA
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Requires Holder
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps) 800 mA
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC -
Response Time Fast Blow
Package / Case 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Melting I²t 0.097
Approval Agency CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR
Operating Temperature -
Color -
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.245 Ohms
Parts with Similar Specifications
RoHS Status
Description FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM