GM2E821MND2545
GM2E821MND2545
GM2E821MND2545
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GM2E821MND2545
  • Manufacturer
    Chinsan (Elite)
  • Description
    CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
GM2E821MND2545
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chinsan (Elite)
Series GM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 820 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.485 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.728 A @ 50 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)