GM5HD95200A
GM5HD95200A
GM5HD95200A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GM5HD95200A
  • Manufacturer
    Sharp Microelectronics
  • Description
    LED RED 3528 SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    2-PLCC
  • Delivery Services
Red LED Indication - Discrete 2V 2-PLCC
Quick Inquiry
GM5HD95200A
Get the Price Now!
Specifications
Category Optoelectronics - LED Indication Discrete -
Manufacturer Sharp Microelectronics
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Color Red
Configuration Standard
Lens Color -
Lens Transparency -
Millicandela Rating 13.8mcd
Lens Style Round with Flat Top
Lens Size 2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Current - Test 20mA
Viewing Angle -
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant -
Wavelength - Peak 635nm
Features -
Package / Case 2-PLCC
Supplier Device Package 3528
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max) 1.90mm