GMC02X5R473K16NT
GMC02X5R473K16NT
GMC02X5R473K16NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02X5R473K16NT
  • Manufacturer
    Cal-Chip Electronics, Inc.
  • Description
    CAP0201 X5R .047UF 10% 16V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0201 (0603 Metric)
  • Delivery Services
0.047 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02X5R473K16NT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Cal-Chip Electronics, Inc.
Series GMC
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)