GMC02X7R102K25NT
GMC02X7R102K25NT
GMC02X7R102K25NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02X7R102K25NT
  • Description
    CAP0201 X7R 1000PF 10% 25V
  • Delivery Services
1000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02X7R102K25NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)