GMC02X7R182K10NT
GMC02X7R182K10NT
GMC02X7R182K10NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC02X7R182K10NT
  • Description
    CAP0201 X7R 1800PF 10% 10V
  • Delivery Services
1800 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Quick Inquiry
GMC02X7R182K10NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)