GMC04X5R475M6R3NT
GMC04X5R475M6R3NT
GMC04X5R475M6R3NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC04X5R475M6R3NT
  • Description
    CAP0402 X5R 4.7UF 20% 6.3V
  • Delivery Services
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Quick Inquiry
GMC04X5R475M6R3NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)