GMC10X5R475M10NT
GMC10X5R475M10NT
GMC10X5R475M10NT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    GMC10X5R475M10NT
  • Description
    CAP0603 X5R 4.7UF 20% 10V
  • Delivery Services
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
GMC10X5R475M10NT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)